sobota, 14 lipca 2012

Klasyk czyli Jane Austen

“Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony”

Kto nie zna tego zdania ? Kto choć raz nie słyszał o Jane Austen ? Kto choć raz nie zetknął się z jej twórczością? Mam ogromną nadzieję, że na świecie nie ma takiej osoby !

Rozumiem naturalnie, że nie każda osoba może gustować w jak to mówię “gatunkach dla romantycznych kobiet”, ale czy właśnie nie miłość jest sensem naszego życia? Czy sensem nie jest odnajdywanie drugiej połówki ? Poszukiwanie i zagłębianie się w ludzkich odczuciach i charakterach ?

Właśnie przerysowane osobowości wręcz momentami groteskowe sprawiają, że z pozoru nudna książka, pisana stylem bardzo powściągliwym o ludziach którzy zwracali się do siebie z wielkim szacunkiem, chociaż niejednokrotnie nie mili na to ochoty, o ludziach których największą rozrywką był bal w Netherfield i radość pani Bennet z rosnącego uczucia między Jane, a panem Bingley czy zbilżające się oświadczyny pana Colinsa.

Wszystko to sprawia, że “Dumę i uprzedzenie” czytamy z lekkim ironicznym uśmiechem na ustach. Śmiejemy się z postaw i zachowania bohaterów zapominając, że nawet w XXI wieku ludzie zachowują się dokładnie tak samo.


Powieść Jane Austen zafascynowała nie tylko czytelników, ale również twórców filmowych. Kiedy przeprowadziłam małą ankietę wśród znajomych wszyscy znali ekranizację książki, w której grają : Keira Knightley i Matthew Macfadyen, ale znalazły się też takie osoby które wiedziały, że w 1995 roku powstał serial telewizyjny z takimi gwiazdami jak Colin Firth i Jennifer Ehle, który według mnie jest dokładniejszą i równie interesującą ekranizacją.

Naturalnie film nigdy nie jest w stanie oddać piękna powieści.Nie mam namyśli tu tylko treści, ale również uczuć jakich doświadczamy przewracając kolejną kartę, wdychając zapach książki, zapamiętując tylko litery przemykające nam przed oczami. Czyż to nie piękniejsze,a niżeli siedzenie w fotelu i wchałanianie podanego na tacy obrazu ?

Książka:"Duma i uprzedzenie" J. Austen wyd.Prószyński i S-ka
Film: "Duma i uprzedzenie " reż.Joe Wright
Miniserial "Duma i uprzedzenie" BBC 1995

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony mi czas i jeszcze bardziej dziękuję za komentarz, jaki napisałeś.