poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Podróże małe i duże!Niestety nie mam kiedy czytać książek, a tym bardziej nie mam chwili, aby coś dodać na bloga. Musicie mi wybaczyć to małe zamieszanie. Tymczasem pokazuję wam kilka zdjęć z krótkiej wycieczki do Drezna. 


Drezno – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze Zachodniosudeckie), położone nad Łabą. Drezno jest stolicą Saksonii i okręgu dyrekcyjnego Drezno(dawniej Rejencji Drezdeńskiej). Aglomeracja drezdeńska liczy 1,036 mln mieszkańców (2004), samo miasto natomiast niewiele ponad pół miliona, co plasuje je na 15 miejscu w kraju. Drezno stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Znajduje się tu również fabryka samochodów Volkswagen.

Hofkirche to najbardziej charakterystyczna budowla w Dreźnie.

Historia
Pierwszą istotną postacią w historii miasta była osoba Konrada Wielkiego, który doprowadził do założenia Dynastii Wettynów, panującej na tych terenach ponad osiem wieków. Położenie miasta nad Łabą zdawało się sprzyjające, gdyż z reguły kanały wodne przyczyniały się do rozwoju transportu a co się z tym wiąże również handlu. Niestety Łaba nie była rzeką żeglowną, co w dużym stopniu opóźniło rozkwit miasta. Dodatkowo rozwój opóźniały liczne wrogie najazdy panów, którzy mieli ochotę na tak łakomy kąsek, jakim były ziemie Wettynów. Pod koniec XV Drezno strawi wielki pożar a podczas odbudowy wykorzystano kamienie dzięki czemu miasto zmieniło swoje oblicze. Toczyły się tu również spory o wpływy religijne, pomiędzy katolikami i protestantami. Po "religijnej" wojnie szmalkaldzkiej w XVI wieku państwo wreszcie stało się centrum kulturalnym i zaczęło rozkwitać. Kolejne "złe okresy" w historii dotyczą wojny trzydziestoletniej oraz wielkiej epidemii dżumy. Kolejny rozkwit to czas Augusta Wielkiego i umocnienia Saksonii i następny upadek po wojnie siedmioletniej. Ostateczny pogrom nastąpił pod koniec II wojny światowej, kiedy to miasto było bombardowane w wyniku czego zniszczone zostało całe śródmieście. Włączenie do NRD niestety nie dało wielkich szans miastu na dalszy rozkwit. Powoli dokonywano jedynie niezbędnej odbudowy.


Naprawdę jeśli macie chwilę czasu to wybierzcie się do tego piękne miasta.. nazywanego Florencją Północy. 


3 komentarze:

  1. Hofkirche mnie zachwycił - piękny budynek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę ładne miasto, w trakcie następnej wizyty u zachodnich sąsiadów muszę o nie zahaczyć :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony mi czas i jeszcze bardziej dziękuję za komentarz, jaki napisałeś.